Sütaş'ın yeni hedefi Bingöl !

Türkiye’nin en büyük süt ve süt ürünleri üreticisi Sütaş, İzmir Tire’de kurduğu yeni tesisiyle hem pazar payını arttırmayı hem de daha fazla ihracat yapmayı planlıyor. Tire’nin ardından Bingöl’de de bir fabrika açmak için çalışan Sütaş, yurt dışında ise Rusya, Japonya ve Avrupa pazarlarına yoğunlaşmayı hedefliyor.

Sütaş'ın yeni hedefi Bingöl !
Sütaş'ın yeni hedefi Bingöl !

Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Cuma günü İzmir Tire'de yaptıkları fabrika açılışından önce sorularımızı cevaplandırdı. Tire tesisinin kendileri için büyük bir iş ve büyük bir onur olduğunu söyleyen Yılmaz, Türkiye'nin süt ve süt ürünlerindeki başarısını anlattı. Yılmaz, “Türkiye'de yılda 18,5 milyon ton süt üretiliyor. Bunun yaklaşık yarısı sanayide işleniyor. 15 yıl önce bu rakam 7,5 milyon litredeydi. Bu rakamdan buralara geldik. Türkiye'de süt üretimi hızla artıyor. Çiftlikler büyüyor. Devletin verdiği desteklerle çiftlik sayısı artıyor. Aile işletmeleri büyük çiftliklere dönüşmeye başladı” dedi.


AÇIĞIMIZI KAPATIRIZ


Türkiye'nin kişi başı süt tüketiminin 200 litre olduğuna dikkat çeken Yılmaz, OECD ortalaması olan 300 litreye ulaşmanın zor olmadığını ifade etti. Yılmaz, umutlu konuştu: “Artış hızımız iyi. Böyle devam edersek bir kaç yılda bu farkı kapatırız. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı okul sütü dağıtımı önemli. Bu sömestr dönemi için toplam 300 milyon paket dağıltılması kararlaştırıldı. Bu da yaklaşık 60 bin ton süt demek. 3 aylık dönem için süt dağıtılıyor ama keşke tüm sömestr dağıtılabilse. Gelişme çağındaki çocuklara süt içirmek hastane kurmak kadar önemli.”


140 BİN ÜRETİCİDEN SÜT TOPLUYOR


Yılmaz, sohbet toplantısı sırasında Sütaş'ın son 10 yıllık rakamlarını da paylaştı: “2005'te 700 baş sağımlık hayvanımız vardı. Şimdi ise Bursa Karacabey ve Aksaray'daki iki tesisimizde toplam 2 bin 250 baş var. Bu iki çiftliğimizin yanısıra dışardan da 280 bin hayvanın sütünü topluyoruz. Sütünü aldığımız üretici aile sayısı 140 bin. Yılda işlettiğimiz süt miktarı 2,2 milyon litredir. işlediğimiz sütlerin yüzde 8'i kendi tesislerimizden sağdığımızdır. İnek başı günlük üretim ortalamamız 25 litredir.”
SÜTAŞ Ege Sütçü- lük Projesi Tire En- tegre Tesisleri'nin açılış töreninde Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a plaket takdim etti.
SÜTAŞ Ege Sütçü- lük Projesi Tire En- tegre Tesisleri'nin açılış töreninde Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a plaket takdim etti.


15 YILDA 620 MİLYON DOLAR YATIRIM


Bu sütü toplamak için günde 65 bin kilometre yol yaptıklarını anlatan Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz, şöyle devam etti: “Ürünlerimizi dağıtmak için ise günde 70 bin kilometre yol yapıyoruz. 3 bin araçlık filomuzla 240 bin noktaya ürün dağıtıyoruz. Avrupa standartlarında üretim yapıyoruz. Ottan sofraya uzanan üretim zincirinde hem kalite hem de rekabette iddialıyız. 6 grupta 70 çeşit ürünümüz var. Yüzde 15'lik pazar payımızla 11 yıldır Türkiye'de açıkara birinciyiz. En yakın rakibimizin pazar payı ise yüzde 10'dur. Bu başarımızın altında yatırım var. 15 yılda yaptığımız yatırım miktarı 620 milyon dolar. "


BÜYÜK MENDERES'E VEFA BORCU FABRİKA


Yılmaz, İzmir Tire'de kurdukları fabrikanın yıllardır Karacabey fabrikasına süt veren Büyükmenderes havzasına bir vefa borcu olduğunu belirtti. Yılmaz, “Tire, Ödemiş, Kiraz ve Bayındır'dan oluşan Küçükmenderes Havzası'ndan günde 3 bin ton süt topluyoruz. Tire tesisimiz için 80 milyon dolarlık bir yatırım yaptık. Bunun 65 milyon doları süt fabrikamız için. Kalanı ise yem, elektrik ve gübre tesisi için harcadık. Tire fabrikamız diğer fabrikalarımla birlikte üretim kapasitemiz yüzde 50 arttı. Bu yılı 2,6 milyar liralık bir ciroyla kapatıyoruz. Bunun 2,1 milyar lirası sütten geliyor. 2017 için 40 milyar liralık ciro hedefimiz var” şeklinde konuştu.


BİNGÖL'E SÖZÜMÜZ VAR


Dördüncü tesislerini Doğu ve Güneydoğu projeleri kapsamında Bingöl'de açmak istediklerini de beliten Muharrem Yılmaz, “Bingöl'e sözümüz var. Her projemiz birer memleket projesidir. Adımlarımızı atarken, tesis kuracağımız bölgeye en faydalı olacak şekilde olmasına dikkat ediyoruz. Verimlilik ve bölgesel kalkınmaya öncelik veririz. Bingöl'den süt toplamak için Aksaray'dan araç gönderiyoruz. 800 kilometre gidiş, 800 de geliş toplam 1600 kilometre yol yapan tankerlerimiz 1-2 ton sütle dönüyor. Ama biz bölgeye moral olsun diye toplama işini kesmedik ve devam ettirdik. İtibarımız sözümüzdür. İmkanlarımız ölçüsünde Bingöl'de tesis kurmaya karar vereceğiz. Uzman ekiplerimizi göndereceğiz ve çalışmalara başlayacaklar.”


GÖZÜNÜ RUS PAZARINA DİKTİ


Yurt dışında da yatırım yapmaya başladıklarını ve Makedonya Üsküp ile Romanya Bükreş'te iki fabrika satın aldıklarını anlatan Yılmaz, "Bu iki fabrika için 20 milyon avro harcadık. Ama asıl büyük yatırımı bundan sonra yapacağız. Yeni pazar olarak Rusya'ya ağırlık veriyoruz. Rusya Avrupa'dan 5 milyar dolarlık peynir alıyordu. Yaşanan sıkıntı nedeniyle şimdi Brezilya ve Arjantin'den peynir getirtiyor. Yanıbaşımızdaki bu pazara girdik ve satmaya başladık. Rusya'da büyük bir sarı peynir pazarı var. Tire fabrikamızda 35 çeşit peynir üretip ihraç edeceğiz" dedi.

Kaynak:yenişafak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli