'Mor ve Ötesi' kariyerinin 20. yılında Cem Yılmaz ile düet !

Rock müziğinin sevilen gruplarından 'Mor ve Ötesi' kariyerinin 20. yılını önceki akşam Zorlu PSM'de özel bir konserle kutladı.

'Mor ve Ötesi' kariyerinin 20. yılında Cem Yılmaz ile düet !
'Mor ve Ötesi' kariyerinin 20. yılında Cem Yılmaz ile düet !

Rock müziğinin sevilen gruplarından 'Mor ve Ötesi' kariyerinin 20. yılını önceki akşam Zorlu PSM'de özel bir konserle kutladı. Bülent Ortaçgil ve Athena gibi sürpriz sanatçıların yer aldığı geceye ünlü komedyen Cem Yılmaz damgasını vurdu. Yılmaz, grupla birlikte 'Cambaz' şarkısını seslendirdi. Mor ve Ötesi'nin solisti Harun Tekin'in sevgilisi Melisa Sözen de aşkını gecede yalnız bırakmadı.
.Kaynak:takvim

Mor ve Ötesi Kimdir?

 
morTürk rock müziğinin yaşayan değeri olan grup Mor ve Ötesi, 1995 yılının Ocak ayında kurulmuştur. Kerem Kabadayı’nın davul çaldığı, Harun Tekin’in hem vokal yaptığı hem de gitar çaldığı, Derin Esmer’in de vokal ve gitarda yer aldığı, Alper Tekin’in ise bas gitar çaldığı grup, kısa zamanda Türk rock müziğine damgasını vurmuştur.

Mor ve Ötesi’nin ilk albümü, 1995 yılında kayıt altına alınmaya başlandı. Şehir isminin verildiği bu albüm, tamamen Mor ve Ötesi menşeili şarkılardan oluşmaktaydı. Bu haliyle, 1996 yılında piyasaya sürüldü. Aynı albümde yer alan “Yalnız Şarkı” parçasına çekilen klip ise, grubun ilk video klibi olmuştu. Bırak Zaman Aksın isimli ikinci albüm ise, 1999 yılının Mart ayında satışa sunuldu. O yıla kadar, Mor ve Ötesi’nin gerçekleştirdiği en önemli canlı performans, 9 Aralık 1999 tarihli konserdi. Placebo grubunun önünde sahneye çıkmışlardı.

Mor ve Ötesi, 2002 yılının Nisan ayında, 6 şehirden oluşan ilk Türkiye turnesine çıktı. İstanbul’da, 2 Temmuz 2002 tarihinde gerçekleştirilen “H2000 Festivali”’nde, grup mükemmel bir konser verdi. Yerel ve ulusal basına da çıkan bu konseri, neredeyse beş bin kişi canlı olarak izlemişti. Anti militarist kimliği ile öne çıkan grup, 2003 yılında “Savaşa Hiç Gerek Yok” isimli parçayı besteledi. Bu şarkı, ülkenin önde gelen isimleri ile birlikte söylendi. Bir Ankara konserinde ise, bu şarkı, yüz bin dinleyici ile birlikte seslendirildi.

mor2Mor ve Ötesi, 2004 yılının Nisan ayında, popülaritesini en yükseğe çıkartan “”Dünya Yalan Söylüyor”” isimli albümünü yayımlandı. Albümdeki “Cambaz” parçası, büyük ses getirdi.Aynı zamanda, “Mustafa Hakkında Herşey” filminin müziklerinden olan “Bir Derdim Var” isimli parça, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Film Şarkısı” seçildi ve “Altın Portakal” ödülüne layık görüldü. Aynı yıl, bir çok otorite ve müzikal anlamda yetkinliği olan kitle tarafından, bu parça, yılın şarkısı olarak değerlendirilmişti. Yaklaşık 250.000 adet satan “Dünya Yalan Söylüyor” albümü, Blue Jean isimli rock dergisi tarafından “Tüm Zamanların En İyi Türkçe Rock Albümü” ve Billboard dergisi tarafından “Son On Yılın En İyi İkinci Türkçe Rock Albümü” seçilmişti.

bilgiustam.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli