Ağız ve diş sağlığı hizmetleri yönetmeliği değişti!

Ağız ve diş sağlığı konusunda değiştirilen yönetmelik hükümlerine göre, tabipler ve diş hekimleri, ayrı muayene odası bulunması kaydıyla aynı dairede muayenehane faaliyeti gösterebilecek

Ağız ve diş sağlığı hizmetleri yönetmeliği değişti!
Ağız ve diş sağlığı hizmetleri yönetmeliği değişti!

Ağız ve diş sağlığı hizmetleri yönetmeliğinde yapılan  değişikliğe göre, tabipler tabi oldukları yönetmelikte belirtilen şartları sağlamaları ve ayrı muayene odası bulunması kaydıyla diş hekimleriyle aynı  dairede muayenehane faaliyeti gösterebilecek. 
 
 Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında  Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak  yürürlüğe girdi.
 
Buna göre, her diş hekimi için gerekli şartlarda ayrı muayene odası  bulunması kaydıyla aynı dairede birden fazla diş hekimi muayenehane faaliyeti  gösterebilecek. Bu durumda her bir diş hekimi için ayrı ruhsatname düzenlenecek.
 
Tabipler tabi oldukları yönetmelikte belirtilen şartları sağlamaları  ve ayrı muayene odası bulunması kaydıyla diş hekimleriyle aynı dairede  muayenehane faaliyeti gösterebilecek. Bu durumda diş hekimi ve tabip için kendi  mevzuatlarına göre ayrı ayrı ruhsatname gerekecek.
 
A tipi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin (ADSM) açılmasında tabipler de  ortaklık içinde yer alabilecek. A tipi ADSM, mesleğini serbest icra etmek hak ve  yetkisi olan diş hekimi/uzman ve tabip ortaklığı veya en az yüzde 51 hissesi diş  hekimi/uzman ve tabip ortaklığı bulunan tüzel kişiler tarafından açılabilecek.
 
Polikliniklerde ise ölüm veya başka sebeple tek diş hekimi kalması  halinde, 3 ay içinde diş hekimi ortak bulunamazsa poliklinik faaliyetine son  verilecek veya poliklinik muayenehaneye çevrilecek.
 
Öte yandan, Hasta Hakları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair  Yönetmelik ile de sağlık kurum ve kuruluşları bünyesinde bulunan hasta iletişim  birimleri, en geç bir ay içerisinde hasta hakları birimine dönüştürülecek.

Kaynak:gazetevatan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli