El Bab neden bu kadar önemli?

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO güçleri, terör örgütü DEAŞ'ın elindeki El Bab'ı çembere aldı. Peki El Bab nerede? El Bab, Türkiye için neden bu kadar önemli?

El Bab neden bu kadar önemli?
El Bab neden bu kadar önemli?

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO güçleri, terör örgütü DEAŞ'ın elindeki El Bab'ı çembere aldı. Peki El Bab nerede? El Bab, Türkiye için neden bu kadar önemli?  El Bab, Türkiye sınırına yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunuyor. İç savaş öncesinde yaklaşık 70 bin kişinin yaşadığı bu kasaba, önemli bir sanayi merkezi olarak biliniyor. Türkçe adı "Kapı" olan kasaba, sadece doğu ile batı değil, aynı zamanda kuzey ve güney yönlerinde de önemli bir kavşakta bulunuyor. Kasabanın nüfusunun önemli bir kısmını Sünni Araplar oluşturuyor. El Bab, Kasım 2013'te DEAŞ'ın eline geçti. terör örgüyü PYD, kuzeydoğuda bulunan Menbic'i aldıktan sonra El Bab'a ilerlemeyi planladıklarını açıklamış ancak 24 Ağustos'ta başlayan Fırat Kalkanı Harekatı ile bu bu planı başlamadan son bulmuştu.

EL BAB NEDEN ÖNEMLİ?
Coğrafi konumu, El Bab'a çok kritik bir kavşak olarak stratejik önem kazandırıyor. El Bab; Akdeniz kıyısındaki Lazkiye'den başlayarak, İdlib, Halep ve Menbic'ten geçerek Irak'a doğru uzanan M4 otobanının kuzeyden gelen en önemli yollardan biriyle kesişme noktasında yer alıyor. Bu nedenle, Cerablus ile birlikte burası, DEAŞ'ın başkent olarak ilan ettiği Rakka ve Deyr ez Zor'a giden ana yolun üzerinde bulunuyor.​ Bu hat, DEAŞ'ın yaklaşık 2,5 yıl boyunca kuzeyden eleman getirdiği ana güzergah oldu. Bu stratejik öneminde dolayı, bazı kaynaklar, buranın DEAŞ tarafından "ikinci başkent" olarak görüldüğünü öne sürüyor.

yeniakit

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli