2017’de piyasalarda yatırım yapmak kafa karıştırıyor !

Yeni yılda finans piyasalarına yatırım yapmak isteyenlerin kafası karışık... 2017’de hangi yatırım aracının öne çıkacağını bilmek içinse 2016’nın finansal değişkenlerine bakmak gerekli.

2017’de piyasalarda yatırım yapmak kafa karıştırıyor !
2017’de piyasalarda yatırım yapmak kafa karıştırıyor !


 Yeni yılda finans piyasalarına yatırım yapmak isteyenlerin kafası karışık... 2017’de hangi yatırım aracının öne çıkacağını bilmek içinse 2016’nın finansal değişkenlerine bakmak gerekli. 2016 yılını, doların sert yükselişler yaşadığı bir ortamda tamamlamak üzereyken yatırımcıları gelecek yılda neler beklediği büyük merak konusu. İşte riskleri ve fırsatlarıyla yeni yılda akıllı yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler:

GEÇMİŞE BAK GELECEĞİ GÖR
2016'da para piyasasında yaşanan tüm gelişmeler, 2017 planları için yatırımcılara yol gösterici olabilir. Dolar kuru 2016’da rekor üstüne rekor kırdı. Kısacası piyasalarda yılın en dikkat çeken olayı doların, Türk Lirası karşısında rekorlar kırması oldu.

GÖZLER YİNE FED’DE OLACAK
ABD Merkez Bankası FED 2016’da sadece bir kez faiz artırdı. FED aralık toplantısında faizde çeyrek puanlık artışa gitti, 2017 için üç faiz artışı öngördü.

UFUKTA ÇALKANTILI BİR YIL VAR
Avrupa’daki belirsizliklerin yanı sıra ABD’de yeni Başkan’ın koltuğa oturması para piyasalarında yeni türbülanslar yaratabilir. Bu nedenle 2017’de de dalgalı bir piyasaya hazır olun.

OCAK AYI ÇOK KRİTİK
Dünya piyasaları açısından kritik tarih 20 Ocak. ABD'nin yeni başkanı Donald Trump, bu tarihte görevine resmen başlayacak. Yapacağı açıklamalar, vaatlerle ne kadar örtüşecek, piyasalar bunu daha yakından takip edecek. Özellikle dolar endeksinin 100’ün üzerinde kalıcı olup daha da yukarı gitmesi Trump’ın para politikalarına bağlı.

FED, FED, FED...
FED, 2017'de daha fazla faiz artırabilir. Trump'ın harcamaya yönelerek içeride enflasyonu artıracak adımlar atması sonrasında FED fiyat artışını dizginlemek adına daha çok faiz artışına gidebilir. Bu da faiz artış sürecini hızlandırır ve dolara olan talebin daha da artmasına neden olabilir. Gelişmekte olan ülkelerdeki kırılganlığın artması da kayıpları derinleştirebilir.

EURO YÖNÜ BELİRLEYİCİ OLACAK
Önce Brexit, ardından İtalya’nın referandumu paritede büyük sarsıntı yarattı. 2017’de de Avrupa’daki Euro para birliği tartışılmaya devam edecek. Belirsizlikler arttıkça Euro kurunun dalgalanması sürecek. Bu dalgalanma bilinçli yatırımcılara fırsatlar getirebilir.

ALTININ "ALTIN YILI" NE ZAMAN?
Türk yatırımcının klasikleri arasında yer alan altının fiyatını büyük oranda FED politikaları belirleyecek. Eğer başta ABD olmak üzere dünya piyasalarında bozulma yaşanırsa altın yine “güvenli liman” olarak parlayabilir. Ons piyasası kadar içeride altının kaderini belirleyecek olan TL’nin dolara karşı performansı olacak.

İÇ GELİŞMELER VE BORSA
Borsa’nın dolar bazında dipleri gördüğü 2016 yılı sonunda 2017’de şirket performanslarının nasıl olacağına, hangi sektörlerin öne çıkacağına dünya piyasaları kadar içerideki refarandum gibi belirsizlikler de yön verecek.

PARİTELERE YATIRIMDA FIRSATLAR VAR
Belli başlı para birimlerinin başta ABD dolarına karşı dalgalanması 2017’de de büyük ölçüde devam edecek. Dünyadaki her yeni haber akışı para birimlerinin birbirine karşı dengesinin değişmesine neden oluyor. Bu nedenle özellikle FOREX piyasasında alım satım yapanlar için yeni fırsatlar var. Fakat burada risk analizi yaparak, gerekli bilgi ve eğitimi de alarak hareket etmek çok önemli...

Kaynak:ntv.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli