Başbakan Binali Yıldırım vekillerle anayasa buluşması

Başbakan Binali Yıldırım, dün AK Parti Genel Merkezi'nde, TBMM Anayasa Komisyonu'nda önceki gün görüşülmesine başlanan AK Parti ile MHP'nin üzerinde uzlaştığı anayasa değişiklik teklifi konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere milletvekilleriyle bir araya geldi.

Başbakan Binali Yıldırım vekillerle anayasa buluşması
Başbakan Binali Yıldırım vekillerle anayasa buluşması

Başbakan Binali Yıldırım, dün AK Parti Genel Merkezi'nde, TBMM Anayasa Komisyonu'nda önceki gün görüşülmesine başlanan AK Parti ile MHP'nin üzerinde uzlaştığı anayasa değişiklik teklifi konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere milletvekilleriyle bir araya geldi. Yıldırım'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bazı vekiller "milletvekilli makamının ölüm veya başka bir nedenle boşalması halinde yedek vekillerin gelmesini" içeren yedek milletvekilliği düzenlemesinin tekliften çıkarılmasını istedi. Yıldırım'ın "İleride bir boşalma olursa, boşalan yeri o milletvekili dolduracak. Dünyanın bin bir türlü hali var" dediği ve teklifte en ufak değişiklik için MHP ile istaşere yapılması gerektiğini söylediği anlatıldı.

Yıldırım, anayasa oylamasına ilişkin AK Parti'de fire olacağına yönelik spekülasyon yapıldığını anımsatarak, "Ben grubuma güveniyorum. Fire bekleyenlerin yüzünü kara çıkartacağız. Mosmor olacaklar. Fire olmayacak, herkes görecek. Tüm partilerin anayasa değişikliği konusunda ortak vaadi vardı. MHP siyasetin önünü açtı, milletin beklentisini gerçekleştirdi. Tüm partilerin seçim beyannamesinde bu vardı, hepsi söz verdi" dediği öğrenildi. Yazıcıoğlu'nun ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davranışları, işlemleri ve eylemlerinin fiili bir durumu yansıtmadığını tam anlamıyla hukuki bir duruma dayandığını anlattı. Toplantıda, "Cumhurbaşkanı seçilecek kişinin doğuştan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması" maddesinin de "ikametgah süresi" ile değiştirilebileceğini konuşuldu.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ TEKLİFİ GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI
TBMM Anayasa Komisyonu, AK Parti Milletvekili Mustafa Şentop başkanlığında toplandı. Anayasa değişiklik teklifinin ikinci gün çalışmaları usul tartışmasıyla başladı. Kendilerinden söz almak isteyen 4 kişiye söz hakkı verilmedeği için önerge oylamasının yeniden yapılmasını istedi. AK Parti Milletvekili Mehmet Emin Akbaşoğlu ise oylamanın bütün mevzuata ve İçtüzüğe tam manasıyla riayetle gerçekleştiğini anlattı. Komisyon Başkanı Şentop, ise önceki günkü toplantıda, önergelerle ilgili konuşulduğunu, kimsenin sözüne müdahale etmediğini, ikazda bile bulunmadığını kaydederek, "İsteyen bütün milletvekilleri teklifin geneli üzerindeki görüşmelerde söz alacaklar. Geniş geniş görüşeceğiz. Dünkü uygulamanın doğru olduğu kanaatindeyim. Bugün isteyen arkadaşlara söz vereceğim" dedi. Tartışmaların ardından teklifin tümü üzerindeki görüşmelere geçildi.

Kaynak:sabah

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli