Yumurtada indirim olacak mı ?

Yumurta fiyatlarında son dönemde yaşanan fiyat artışlarının arz eksikliği kaynaklı geçici bir yükseliş olduğu bildirildi. Dünya genelinde kuş gribi vakalarının görüldüğü 30 kadar ülkeden boşalan pazarlara yapılan satışlar, fiyat artışlarını da beraberinde getirdi.

Yumurtada indirim olacak mı ?
Yumurtada indirim olacak mı ?

Yumurtada üretici fiyatları, 14 Kasım-12 Aralık  2016 tarihleri arasındaki yaklaşık bir aylık süreçte yüzde 74 artarak, ortalama 23 kuruştan 40 kuruşa yükseldi. Tüketiciler yumurta fiyatlarındaki artıştan şikayet ederken, sektör temsilcileri bu artışın geçici olduğunu, fiyatların kısa sürede eski seviyesine ineceğini dile getirdi.

yumbir-huseyin-sungur-gidahattiYumurta Üreticileri Birliği (YUMBİR) Genel Sekreteri Hüseyin Sungur, geçen yıl çeşitli ülkelerde görülen kuş gribi nedeniyle sektörün zor günler geçirdiğini, bu durumun oluşturduğu zararın bu yıl da giderilemediğini söyledi. Yumurtada üretici fiyatlarının yaz aylarında 15 kuruşa kadar düştüğüne, ancak maliyetin 25 kuruş olduğuna işaret eden Sungur, bu dönemde birçok firmanın battığını, üretime devam eden firmaların da tavuklarını gençleştiremedikleri için sorun yaşadıklarını kaydetti.

yumurta-gidahatti“Üretici yıl boyunca zararına satış yaptı”
Yumurta üreticisinin 2016 yılı boyunca da zararına satış yapmak zorunda kaldığını belirten Sungur, “OHAL nedeniyle iflas erteleme durduruldu, ancak üreticilerin bazıları battı. Bu sene son bir aya kadar sektörde üretim artışı yoktu. Yaklaşık 30 ülkede görülen kuş gribi nedeniyle bazı ülkelerin yumurta ticareti durdu. Türkiye bu ülkelerden boşalan pazarlara girmeye başladı. Örneğin Ukrayna ve İran’dan boşalan pazarlara girdik, ihracatımız arttı. Bu nedenle iç piyasada arz azaldı ve fiyatlar kısa sürede yükseldi.” diye konuştu.

Yumurta fiyatlarının artmasında diğer önemli etkenin, aracılar olduğuna işaret eden Sungur, “Üreticiler toptancılara satıyor. Şu anda KDV dahil bir yumurtanın üretici fiyatı ortalama 35 kuruşken, bu markette yüzde 50-60 daha yüksek fiyattan satılıyor” bilgisini verdi.

yumurta-uretim-gidahatti“Sektörde üretim yapılanması şart”
Yumurta üreticilerinin sorunlarının çözümü için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yaptıkları başvuruya olumlu yanıt aldıklarını da bildiren YUMBİR Genel Sekreteri Hüseyin Sungur, “Yumurta için üretim planlaması yapılmasını istiyoruz. Bu planlamada nüfus artışı, kişi başına yumurta tüketimindeki artış ve potansiyel ihracat rakamı esas alınacak ve üretilecek yumurta sayısı belirlenecek. Böylece isteyen herkes yumurta üretimine giremeyecek. Yeni üreticiden pazarlama planı istenilmeli, iç tüketime yönelik mi ihracat amaçlı mı üretim yapacağının bilinmesi lazım. Üreticilerde Bakanlığın belirleyeceği kriterlere uygun plan hazırlamalı” ifadelerini kullandı.

Kaynak:gidahatti.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli