Avrasya Tüneli açılıyor !

İstanbul'un ulaşım sorununa köklü çözüm üretecek potansiyele sahip Avrasya Tüneli, saat 14:00'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılacağı törenle açılacak.

Avrasya Tüneli açılıyor !
Avrasya Tüneli açılıyor !

Asya ile Avrupa kıtasını deniz tabanının altından karayoluyla birleştirecek Avrasya Tüneli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve çok sayıda yabancı konuğun katılımıyla hizmete açılacak.
İstanbul'un ulaşım sorununa köklü çözüm üretecek tünelin hizmete alınmasıyla İstanbul'un iki yakası arasındaki 100 dakikalık mesafe 15 dakikada geçilebilecek.

Tünelin kullanımı, ilk etapta saat 07.00 ile 21.00 saatleri arasında 14 saat olarak gerçekleşecek. Tünelin tam zamanlı olarak 30 Ocak'tan sonra hizmete alınması planlanıyor.


Tsunamiye bile dayanıklı


Avrasya Tüneli, sis, buzlanma gibi olumsuz hava koşullarında kesintisiz yolculuk sağlayacak. İleri tasarım, teknoloji ve mühendislik ürünü olan tünel, deprem ve tsunami risklerinden etkilenmeyecek yapıda yapıldı.


Modern aydınlatma özelliğine sahip
Modern aydınlatma, yüksek kapasiteli havalandırma ve yolun düşük eğime sahip olması gibi özellikler, yolculuk konforunu artıracak. Tünelin iki katlı olarak inşa edilmesi, yol güvenliğine sağladığı katkı sayesinde sürüş konforunu da olumlu yönde etkileyecek


Abdulhamid'in hayaline doğru


Asya ile Avrupa kıtası deniz altında ikinci kez birleşiyor. Sultan II. Abdülhamid Han'ın 1876 yılında Tünel-i Bahri adıyla gündeme getirdiği ancak dönemin karışıklığı nedeniyle gerçekleşemeyen projesinden esinlenilen ve dünyada örneği az bulunan tarihi proje Avrasya Tüneli ile bugün hayata geçiyor.
Açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım "Bugün de karadan gemileri yürüten ecdadımızın şanına yakıır bir projeyle huzurunuzdayız. Fatih gemileri karadan yürüttü, onun torunları da arabaları trenleri denizin altından geçiriyor. Bugün dünyanın en derin tünelin açıyoruz. 4,5 milyarlık proje 2 katlı olarak yapıldı, bir kat gidiş, bir kat geliş. Deniz altından geçiş sadece 4 dakika. 120 bin araç günde karşıya geçmiş olacak. Tünelin hizmete başlamasıyla birlikte 1 yılda sadece yakıt tasarrufu 160 trilyon, zaman tasarrufu 52 milyon saate ulaşacak. Tünel 24 saat hizmet verecek. Doğal afetlerden etkilenmeyecek. Hayırlı uğurlu olsun. Bu büyük eser önce İstanbul'un Türkiye'nin eseri olduğu kadar insanlığın eseridir" dedi.


Yeni havalimanının da açılış tarihi açıklayan Yıldırım "Hava yolunu halkın yolunu yaptık, bugün dünyanın en büyük havaalanını yapan ülkenin adı Türkiye'dir. Yeni havaalanımızı 26 Şubat 2018'de devreye almış olacağız" diye konuştu.

Kaynak:yenişafak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli