Sağlık Bakanı Akdağ: "Halep'te sağlık açısından da çok büyük problemler var"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Halep'te gerçekten büyük bir trajedi var ve sağlık açısından da çok çok büyük problemler var." dedi.

Sağlık Bakanı  Akdağ:
Sağlık Bakanı  Akdağ:

Bakan Akdağ, Kayseri'deki terör saldırısında şehit olan Piyade Çavuş Arif Tuğ'un cenaze törenine katılmak için geldiği Erzurum'da, cumartesi günü Kayseri'deki terör saldırısında 14 askerin şehit olduğunu, 55 kişinin de yaralandığını hatırlattı.


Yaralıların tedavisinin devam ettiğine işaret eden Akdağ, "Şu an Kayseri'deki hastanelerimizde 40 yaralımız var. Bunların büyük çoğunluğu aslında hastaneden çıkarılabilecek durumda ama biraz da ruhsal durumlarını da dikkate alarak, ciddi bir ruhsal travma geçirmiş olabileceklerini de düşünerek arkadaşlarımız, hastanede daha uzun süre tutmayı uygun buldular. Şu an 5'i ciddi problemleri bulunan kardeşlerimiz." diye konuştu.


Bakan Akdağ, yaralıların durumunu yakından takip ettiklerini belirterek, Kayseri'nin önemli bir sağlık merkezi olduğunu, yaralıların başka bir hastaneye sevkinin söz konusu olmadığını vurguladı.
Akdağ, İstanbul'daki terör saldırısıyla ilgili ise hastanelerde çok az yaralı kaldığını bildirdi.


- Dünya Sağlık Örgütüne Halep mektubu
Akdağ, Halep'teki sorunlara ilişkin Türkiye'nin diplomatik açıdan gerekli girişimleri yaptığını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanı'mızın da bu konudaki en son girişimleri de çok etkili oldu. Onun dışında da ülkemize giriş yapması muhtemel daha doğrusu bizim alıp getireceğimiz yaralılar için de tertibat almış durumdayız. Ulusal Medical Kurtarma Ekibi ve 112 Acil Servis ekiplerimiz hemen sınırın bu tarafına getirip orada sahra hastanelerimizde gerekli müdahaleleri yapıp daha sonra da içerideki hastanelere taşıyoruz." dedi.


Halep'te yaşanan insanlık dramının sağlık hizmetlerindeki yetersizlikle katlandığına dikkati çeken Akdağ, şunları kaydetti:
"Yaralıların ve hastaların büyük çoğunluğu geçmiş dönem yaralı ve hastaları. Bu da Suriye'de, Halep'te sağlık hizmetlerinin verilmediğinin çok açık göstergesi. Ben Dünya Sağlık Örgütü Başkanına da bir mektup yazdım birkaç gün önce, ulaştırdım. Aslında Dünya Sağlık Örgütü tamamen siyasi kaygılardan uzak bir inisiyatif almalı. Bu hususta Dünya Sağlık Örgütünün inisiyatifini de zayıf bulduğumu itiraf etmek durumundayım. Ben de mektubumda başkana bu inisiyatifi güçlü biçimde alması gerektiğini hatırlatmış oldum. Halep'te gerçekten büyük bir trajedi var ve sağlık açısından da çok çok büyük problemler var."
Bakan Akdağ, daha sonra Erzurum Hava Meydan Komutanlığından bir askeri helikopter ile şehit Tuğ'un cenaze törenine katılmak için Şenkaya ilçesine hareket etti.

Kaynak:habertürk

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli