Apple AirPods ile ilgili herşey !

Geçtiğimiz aylarda duyurulan Apple AirPods ülkemizde de satışa çıktı. İşte AirPods hakkında bilmeniz gerekenler.

Apple AirPods ile ilgili herşey !
Apple AirPods ile ilgili herşey !

Geçtiğimiz aylarda duyurulan Apple AirPods ülkemizde de satışa çıktı. İşte AirPods hakkında bilmeniz gerekenler.


7 Eylül tarihinde iPhone 7 modelleri ile birlikte duyurulan Apple’ın kablosuz kulaklığı AirPods an itibariyle ülkemizde de satışta. Peki bu kulaklığı almadan önce dikkat edilmesi gerekenler neler? Apple AirPods'un fiyatı rakiplerine göre hangi seviyede? Bu cihazı rakiplerinden ayıran önemli özellikler neler? Tüm bu soruların cevabını sizler için hazırladık.

Apple’ın ilk kablosuz kulaklığı rakiplerine göre önemli avantajlara sahip. ABD’de 160 dolar fiyat etiketiyle, ülkemizde ise 779 TL’ye satışa çıkan kulaklıklar hakkındaki detaylar, ilerleyen sayfalarda sizleri bekliyor.

Apple AirPods özellikleri - Bağlantı ve Eşleştirme

Öncelikle bu kulaklığın Bluetooth teknolojisini kullandığını belirtelim. iOS yani Apple cihazlarda kullanmak için en az iOS 10 sürümünün yüklü olması gerekiyor. iOS 10 desteklemeyen iPhone modellerinde bu kulaklığı kullanmak mümkün değil.

iPhone modelleri dışında Apple Watch ve Mac cihazlarda da AirPods’u kullanmak mümkün. Son olarak Android cihazlarda da AirPods’un kullanılabildiğini belirtelim.

Apple AirPods özellikleri – Apple W1

Bluetooth destekli olsa da kulaklığın sırrı aslında Apple W1 olarak adlandırılan bir yongada yatıyor. Apple W1 yongası firmanın ilk kablosuz özelliklere destek veren yongası. Bağlantı, güç tasarrufu, eşleştirme ve cihazlar arasındaki geçişten sorumlu olan teknoloji Apple W1 yongası.

 

 

Apple AirPods özellikleri – Siri

Apple’ın sesli asistanı Siri, AirPods kablosuz kulaklık tarafından da destekleniyor. Cihaz Android cihazlar tarafından da destekleniyor dedik ancak tüm özelliklerinden faydalanmak için iPhone kullanmak gerekiyor. Parmağınızla ufak bir dokunuş sonucunda Siri aktifleşebiliyor ve tüm fonksiyonları ile kullanılabiliyor. Müzik kontrolü bile Apple Music üzerinden Siri ile yapılabiliyor.

Apple AirPods özellikleri – Sensörler

Diğer Bluetooth kulaklıklara göre Apple AirPods’un en önemli özelliği sahip olduğu sensörler. Cihaz üzerindeki kızılötesi sensörler sayesinde kulaklık, kulağa takılı olup olmadığını anlayabiliyor. Böylece gereksiz yere güç tüketip pilini bitirmiyor.

Örneğin müzik dinlerken kulaklığı kulağınızdan çıkardığınızda müzik otomatik olarak duraklatılıyor. Ufak dokunuşlarla yapılan kontroller de yine sensörler sayesinde gerçekleşiyor.

 

Apple AirPods özellikleri – Mikrofon

Apple AirPods her ne kadar “kablosuz kulaklık” olarak tanımlansa da aslında üzerinde mikrofon da bulunuyor. Telefon görüşmeleri ve Siri kontrolü bu sayede yapılıyor. Cihaz, aktifleşmek için ihtiyaç duyduğu sesin sizden mi yoksa çevreden mi geldiğini anlamak için üzerindeki sensörleri kullanarak sesin kaynağını anlayabiliyor. Yani çevreden gelen sesler kulaklığı aktifleştirmiyor. Başarılı şekilde çevresel gürültülerin engellendiğini belirtelim

 

Apple AirPods özellikleri – Pil Ömrü ve Şarj

Cihaz, içerisinde yer alan pil ile 5 saate kadar kullanım ömrü sunuyor. Bu süre size kısa gelebilir ancak rakiplerinden çok daha iyi bir kullanım ömrü sunduğunu söyleyelim.  Cihaz sadece 15 dakikalık şarj ile 3 saat pil ömrü sunabiliyor.

Apple AirPods’u şarj etmek için beraberinde gelen kutu kullanılıyor. Yani AirPods’un saklama ve taşıma kutusu aynı zamanda cihazı şarj ediyor. Kutunun içerisindeki pil ile AirPods kablosuz olarak şarj oluyor ve kutuyu yanınızda taşıdığınızda pil ömrünün 24 saatin üzerine çıktığı bilgisi paylaşılıyor.

 

 

Apple AirPods özellikleri – Bu fiyata değer mi?

Öncelikle cihazın fiyatının 779 TL olduğunu belirtelim. ABD fiyatı ise 160 dolar. “Bu fiyata değer mi?” sorusuna cevap vermek için ise rakiplere bakmak gerekiyor.

AirPods’un en yakın rakibi Samsung Gear Icon X isimli kablosuz kulaklık. Fiyatı ise 250 dolar seviyesinde. Ancak AirPods duyurulduktan sonra Samsung da fiyatı 160 dolar seviyesinde indirdi. Bir diğer rakip olan Motorola VerveOnes+ isimli kablosuz kulaklık ise 200 dolar civarında. Jabra EliteSport isimli kablosuz kulaklık 250 dolar, Bragi The Dash ise yine 250 dolar seviyelerinde.

Rakiplerin fiyatı ortada, karar sizin…

Kaynak:cnntürk

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli