Halep'te son durum hakkında Bakan rakam verdi!

Halep'teki insani dram ile ilgili son dakika gelişmeleri ile ilgili Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu 7 binin üzerinde sivilin tahliye edildiğini bildirdi. Tahliyelerle ilgili son gelen haberler ise ürkütücü. Son bilgilere göre Doğu Halep'te otobüslerin kalktığı yerde patlama oldu. Çok sayıda yaralının hastaneye kaldırıldığı açıklanırken, 800 kişinin Esed yanlısı teröristlerce rehin alındığı öğrenildi.

Halep'te son durum hakkında Bakan rakam verdi!
Halep'te son durum hakkında Bakan rakam verdi!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Halep'ten dünden beri 7 bin üzerinde sivilin tahliye edildiğini duyurdu. Reuters'ın haberine göre Rusya Savunma Bakanlığı'nın RIA haber ajansında yer alan açıklamalarına göre, tahliye işlemleri bugün de devam ediyor. Reuters'a konuşan bir Türk yetkili de dün yaptığı bir açıklamada yaklaşık 100 bin kişinin tahliye edilmesinin beklendiği operasyonda ikinci turun başladığını belirtmişti. Rusya'da sabah saatlerinde yaptığı açıklama da 6 bin sivilin tahliye edildiğini ve tahliye işlemlerinin bugün de süreceğini bildirmişti. 

Öte yandan bugün Doğu Halep'te konvoy otobüslerinin kalktığı noktada patlama oldu. Patlamanın ardından tahliyeler durdu, tahliye operasyonu askıya alındı. Olayın ardından konuşan Suriyeli yetkili "Engellemeler nedeniyle tahliye operasyonu askıya alındı." dedi.

ÜST DÜZEY TÜR YETKİLİ "SALDIRI YOK" DEMİŞTİ
Saldırıdan hemen önce ise bölgedeki son durum hakkında konuşan üst düzey bir Türk yetkili, "Halep'ten hareket eden konvoylara yeni bir saldırı olmadı. Güvenliği Ruslar sağlıyor. Sınırın Suriye tarafında 2 kamp bölgesi belirlendi. Kapasite 80 bin kişi olacak." demişti. Olay yerindeki görgü tanıklarının aktardığı bilgiye göre otobüslerin kalktığı noktada 4 patlama meydana geldi. Söz konusu patlamalarda çok sayıda kişinin yaralandığını aktaran kaynaklar, yaralıların bölgedeki hastanelere kaldırıldığını açıkladı.

800 KİŞİ REHİN ALINDI
Bu arada, Esed yanlısı terörist gruplar, Halep'teki tahliye sırasında durdurdukları konvoyda bulunan yaklaşık 800 kişiyi rehin aldı.

Başbakan Yıldırım: Halep'teki tahliyeler için İran'la işbirliği yapmaya hazırız
Bu gelişmeler yaşanırken, Türkiye'nin Halep'teki insani dramın önüne geçme çabası da devam ediyor. Başbakan Binali Yıldırım, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Başbakanlık kaynaklarının verdiği bilgiye göre iki lider arasında gerçekleşen görüşmede Halep'teki son gelişmeler bağlamında bölgesel meselelerin ele alındığı ifade edildi.

Yıldırım'ın, Cihangiri'ye tahliye sürecinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için İran'ın da gerekli girişimleri yapacağından emin olunduğunu, bu konuda İran'la işbirliği yapmaya hazır bulunulduğunu bildirdiği kaydedildi.

ajanslar

halep
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli