FED'in Faiz Kararı Ne Olacak? Dolar Ne Kadar Olur?

Piyasalar bu akşam Fed'den gelecek faiz kararına odaklandı. Genel beklenti, 25 baz puanlık faiz artışı olacağı yönünde. Uzmanlar, üyelerin geleceğe yönelik faiz tahminlerinin önemli olacağını belirtirken kur beklentilerini de paylaştı.

FED'in Faiz Kararı Ne Olacak? Dolar Ne Kadar Olur?
FED'in Faiz Kararı Ne Olacak? Dolar Ne Kadar Olur?

Alnus Yatırım FX Uluslararası Piyasalar Direktörü Burak Demirpehlivan, Bloomberg HT'ye faiz artışı olacağına dikkat çekerek "Fed'in faiz adımına dair zaten ciddi fiyatlama yapılmıştı, Fed faiz artışı yapacak ve büyümeyle ilgili verilere dikkat çekecektir" dedi. 

FED SONRASI DOLAR NE OLUR? 

Demirpehlivan, faiz artıyor diye çok daha yukarı bir dolar fiyatlaması görülmeyebileceğini belirtti. 

Demirpehlivan, "Dolarda sert yükseliş için Fed'in çok ciddi şekilde beklentilerin üzerinde faiz artırması veya gelecek yılla ilgili projeksiyonlarında çok ciddi bir iyileştirme yapması lazım. Böyle bir fark görmezsek daha yatay bir seyir olabilir." diye konuştu. 

Demirpehlivan, volatiliteden ziyade biraz daha yumuşama görülebileceğini sözlerine ekledi.

"YETKİLİLERİN 2017 FAİZ GÖRÜŞÜ KİLİT ÖNEMDE"

HSBC Portföy Yönetimi stratejisti İbrahimn Aksoy yolladığı notta, Fed'in akşam açıklayacağı kararın kritik önemde olduğunu belirterek politika faizinde 25 baz puanlık artışına kesin gözüyle bakıldığını söyledi. 

Ancak Fed yetkililerinin gelecek yıllara dair ortalama faiz tahminlerinde değişiklik yapıp yapmayacağının daha önemli olacağına dikkat çeken Aksoy; "Fed yetkililerinin 2017’de ortalama iki faiz artışı tahmininde ABD başkanlığının devir teslim öncesinde değişiklik yapmayabileceği görüşündeyiz. Fed yetkililerinin 2017 ortalama faiz artışı tahminlerinde değişiklik yapmaması, açıklamada mali genişlemeyle ilgili şahince açıklamalar bulunmaması diğer gelişen ülke para birimleri gibi liraya da olumlu etkide bulunabilir." değerlendirmesini yaptı. 

"GELECEK YIL 2 VEYA 3 FAİZ ARTIŞI OLUR" 

Odeabank Ekonomik Araştırmalar Direktörü Ali Kırali Bloomberg HT'ye Fed'den bu toplantıda faiz artışı beklediğini, gelecek sene de 2 veya 3 faiz artırımı yapabileceğini belirtti.

Kırali, "Fed geçen seneden aldığı dersle 2 olan faiz artış tahminini 3'e çıkartmayacaktır diye düşünüyorum. Bu sene aynı şeyi yapmak istemeyecekler. Ancak enflasyon beklentileri yukarı atacaktır, bu da Fed'i gelecek sene de minimum 2 veya 3 faiz artışına götürecek" diye konuştu.  

kaynak:Habertürk

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli