Suriyede Savaş Bitebilir

Savaşın bitmesinin an meselesi olduğu Suriye kentinde, Birleşmiş Milletler sivilleri hedef alan katliam nedeniyle alarma geçti.

Suriyede Savaş Bitebilir
Suriyede Savaş Bitebilir

BBC'ye konuşan bir ABD'li yetkili, kentte rejim ve Rusya bombardımanı altında bulunan sivillerin sayısının 50 bini bulduğunu söyledi. Halep'te muhaliflerin kontrolündeki bölgelerin yüzde 98'inin el değiştirdiğini dün duyuran Rusya ve Şam rejiminden herhangi bir açıklama yok.

09.10 : New York Times'ın Beyrut büro şefi Anne Barnard, Halep'te küçücük bir alana sıkışan sivillerin rejimin kontrolündeki bölgeye geçmekten korktuğunu aktarıyor. Acil yardım çağrısını dünyaya duyuran gazeteci, sivillerin barınacak hiçbir yeri olmadığını belirtiyor.

08.20 : Halep'ten attığı Twitter mesajlarıyla tüm dünyanın tanıdığı Bana Alabed, son tweetini dün gece paylaştı: Şu an babam yaralandı. Ağlıyorum!

My dad is injured now. I am crying.-Bana #Aleppo

— Bana Alabed (@AlabedBana) 12 Aralık 2016
05.50 : Birleşmiş Milletler, Halep'te rejim ve milislerinin sivilleri hedef alan katliama başladıkları haberleri nedeniyle alarma geçti. Genel Sekreter Ban Ki-mun'un sözcüsü Stephane Dujarric, "BM, sahadaki tüm taraflara sivilleri koruma ve uluslararası hukuka uyma yükümlülüklerini hatırlatıyor. Bu, özellikle Suriye hükümeti ve müttefiklerinin sorumluluğu" dedi.

04.30 : Başkent Ankara'daki Rusya Büyükelçiliği ve İstanbul'daki Rusya Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup, Halep'teki saldırıları protesto etti. Şam rejimi ve Moskova aleyhine sloganlar atan grubun hedefinde İran ve Çin de vardı. Eylemlerde polis geniş güvenlik önlemi aldı.

03.20 : Halep'te kentin batısında yaşayan rejim yanlıları, Ordu birliklerinin kentin doğusunda muhalifleri yenilgiye uğratmasını kutlamak için sokaklara döküldü. Uluslararası haber ajansları, arabalarıyla sokaklarda tur atan Suriyelilerin fotoğraflarını dünyaya geçti.

Yürek dağlayan fotoğraf

02.30 : Reuters haber ajansının Doğu Halep'ten geçtiği bir fotoğraf, güne damgasını vurdu. Kucağında çocuğu ve elinde serumla yolda yürüyen babanın çaresizliği, aylardır kuşatma altında tutulan kentteki her şeyin özeti gibiydi.

kaynak:milliyet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli