Bütçe Görüşmelerinde IPAD krizi!

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde devam eden 2017 bütçe görüşmelerinin bugünkü bölümünde tutuklu HDP milletvekillerinin görüntülerinin TBMM kürsüsünde dinletilmesi krize neden oldu. MHP ve AK Parti kürsü mehabetine dikkat çekerken, CHP'nin tavrı yine şaşırtmadı. İşte HDP'li Pervin Buldan'ın yönettiği genel kuruldaki o tartışmanın detayları.

Bütçe Görüşmelerinde IPAD krizi!
Bütçe Görüşmelerinde IPAD krizi!

TBMM'de 2017 bütçesi görüşmelerinde bugün tutuklu HDP milletvekillerinin görüntülerinin IPAD vasıtası ile kürsüden dinletilmesi krize neden oldu. İşte o konuşmalar: 

- HDP milletvekili Meral Daniş Beştaş kürsüden terör örgütü soruşturması nedeniyle tutuklu HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken’in sesini dinletti. (HDP Millitvekiller 8 Aralık 2016 tarihli oturumda da aynı yönteme başvurmuş, eleştiriler almıştı)  

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta tepki gösterdi. “Böyle bir uygulamanın olmaması gerekir” dedi. 

- HDP'li Meclis Başkanvekili Pervin Buldan, “Sesi dinletilenler bu parlamentonun üyeleri, dışarıdan her hangi biri değiller. Hala milletvekili bunlar, şu anda tutuklular ama sözlerinin burada dinletilmesinin mahsuru olmadığını belirtmek istiyorum” dedi. 

- MHP / Erhan Usta, "kimin konuştuğunun ve içeriğinin ne olduğunun dışında ses dinletilemez" dedi. 

- HDP / Çağlar Demirel, "Farklı yönlere çekmenin mantığı yok, bu konuşma İdris Baluken'in bu parlamentoda yaptığı konuşma. dedi. 

- CHP Grup Başkan vekili Engin Altay, "Görsel kullanılırsa işitsel de kullanılabilir, bütün mesele iyi niyetli olmaktır. Sesi dinletilen alelade birisi değildir. Mecliste grubu bulunan bir siyasi partinin anayasanın 15. maddesine aykırı olarak suçlu bulunmadığı halde tutuklu tutulan bir milletvekilidir. CHP bakımından bunun hiç bir mantığı bulunmamaktadır. 

- AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan; "Mesele konuşmacının kim olduğu değil, ama kürsünün bir duruşu vardır. Kürsünün daha yakışır olması talebimiz var. Kürsünün mehabetine uygun davranılmalı" diyerek AK Parti'nin konu ile ilgili tavrını açıkladı.  

- MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta; "CHP bir karar versin, içeriğin hiç bir önemi yok. Yarın bir başkası içeriğini hiç tasvip etmediğimiz bir şeyi gösterse ne yapacağız. Bunu bir teamüle doğru götürürsek parlamento zarar görür. Sesi dinletilenin iyi ya da kötü olması bir şeyi değiştirmiyor, ilkesel bir duruş istiyoruz" dedi. 

- HDP'ye desteğini sürdüren CHP / Engin Altay; "CHP olarak diyoruz ki bu parlamentonun anayasaya aykırı olarak cezaevinde bulunan milletvekillerinin masumiyet karinesi ortadayken cezaevinde tutulan ama özlük hakları olan milletvekillerinin buradan bir dakikalık konuşmasına tahammül gerekir. Düşünceye saygı bu parlamentonun varlık sebebidir. Bu ülkeye özgürlük gelecekse düşünceye özgürlük olmalı. Bizim varlık sebebimiz demokrasi davasıdır" dedi. 

- MHP / Erkan Akçay; "Bu konuda bir uygulama birliğine varılması gerektiğini düşünüyoruz. Kimin sesi olduğundan veya ne konuşulduğundan bağımsız olarak ele almak gerekir. Bu kimseni keremine tabi bir şey değildir" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Manyakhaber

tbmm genel kurul 2017 bütçesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli