Ekonomiye 5 ayaklı destek !

Başbakan Binali Yıldırım, ekonomiye destek için alınan yeni kararları açıklad. Firmaların nakit sıkıntısını gidermek için 250 milyar liraya kadar kredi hacmi oluşturulacak. 2017’de 600 bin kişiye iş imkanı sağlanacak. İstihdamı korumak ve artırmak için de SSK prim ödemeleri 3 ay ötelenecek. KOBİ’lere bir yıl geri ödemesiz 50 bin TL’lik faizsiz kredi imkanı geliyor.

Ekonomiye 5 ayaklı destek !
Ekonomiye 5 ayaklı destek !


 Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK)'nun geçen haftaki toplantısında aldığı kararlar dün açıklandı. Çankaya Köşkü'nde kabinenin ekonomi kurmaylarıyla birlikte kameraların karşısına geçen Başbakan Binali Yıldırım; yatırım, üretim ve istihdamı artırmak, diğer yandan da dövizdeki tırmanışın önüne geçmek için bir dizi tedbiri hayata geçirdiğini belirtti.


Tedbirler kapsamında 250 milyar liralık yeni kredi hacmi oluşturulmasına karar verdiklerini belirten Başbakan Yıldırım, 500 bini özel sektörde olmak üzere toplam 600 bin kişiye iş imkanı sağlayacaklarını kaydetti. İşverenin prim ödemelerine 9 ay erteleme imkanı sağlayan düzenlemenin müjdesini veren Yıldırım, bu paketle KOBİ'lere 3 yıl faizsiz kredinin yanısıra imalata ve ihracata artı destek sağlayacaklarını kaydetti. Yıldırım, 2017'nin tasarruf yılı olması kararlaştırdıklarını da kaydetti.

İşte EKK'nın beş ayaklı destek paketi:
KREDİ HACMİ 250 MİLYAR TL'YE ÇIKARILACAK


*Firmaların nakit sıkıntısını gidermek için, işlerin genişlemesini, istihdamı artmasını sağlamak için hazine kefaleti getirilmek suretiyle Kredi Garanti Fonunun kefaretiyle 250 milyar TL'ye kadar kredi hacmi oluşturulacak. Böylece KOBİ'ler, orta ve büyük işletmeler ve ihracat yapan şirketlerin nakit sıkıntısı giderilecek.* İhracat kredilerinde garanti yüzde yüz, KOBİ kredilerinde yüzde 90, ticaret kredilerinde ise yüzde 85 uygulanacak.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği dış ticarette milli para kullanımı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Çin Merkez Bankası ile gerçekleştirdiği ilk para takasıyla yeni bir boyuta taşındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dikkati çektiği ve bir süredir gündemde olan “dış ticarette milli paraların kullanılması” konusu her kesimden destek bulurken, TCMB kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Çin ile ilk para takas işlemi 30 Kasım 2016'da gerçekleştirildi. Bazı kamu kurum ve kuruluşları, Erdoğan'ın çağrısı sonrasında anlaşma, ihale ve satışlarının dolar yerine TL ile gerçekleştireceğini duyururken, özel sektör de dış ticarette mili para kullanılmasıyla ilgili çalışmalar yapıyor. Turkcell'in de bu anlamda yaptığı çalışmaların sonuç verdiği ve Çinli tedarikçilerine ödemelerini yuan ile yapmaya başlayacağı öğrenildi.

BÜYÜKLÜĞÜ 450 MİLYON TL ICBC Turkey Bank, Türkiye ile Çin arasındaki ticaret hacmini artırmak amacıyla her iki ülke merkez bankası tarafından imzalanan para takası anlaşması kapsamında 450 milyon TL büyüklüğünde kullanım gerçekleştirdi. Yerel bir bankanın çoğunluk hisselerini devralarak Türkiye'de faaliyete geçen ilk Çin bankası olan ve 22 Mayıs 2015'ten bu yana Türkiye'de hizmet veren ICBC Turkey Bank, Türkiye ve Çin arasındaki ticaret hacminin gelişmesine yönelik merkez bankaları arasında yapılan anlaşmayı hayata geçiren ilk kurum oldu. Öte yandan ICBC Turkey Bank'ın, söz konusu fonu, kredi ve yatırım olarak Türkiye ekonomisinin kullanımına tahsis edeceği de öğrenildi.

TAKAS ANLAŞMASI 2018'E UZADIVerilere göre, Türkiye'nin, en büyük ticaret ortaklarından Çin Halk Cumhuriyeti ile geçen yıl 28 milyar dolar tutarında dış ticaret hacmi bulunuyor. Para takası anlaşması ile iki ülke arasında cari dengenin sağlanması, ticaret ve yatırımda milli paraların kullanılması hedefleniyor. Çin ile gerçekleştirilen yuan karşılığı TL para takası işlemi ile iki ülke arasındaki ticaretin finansmanının da milli paralar ile yapılmasına yönelik önemli bir adımın atılmış olduğu belirtiliyor. Öte yandan halen yürürlükte bulunan 2012 tarihli para takası anlaşması, 2015'te 3 yıl süreyle uzatılmış ve anlaşmanın tutarı 12 milyar yuana yükseltilmişti. Rusya ve İran da sıcak bakıyorBaşbakan Binali Yıldırım'ın birkaç gün önce Rusya'ya yaptığı ziyarette de ticarette yerel para birimlerinin kullanılmasının gündeme geldiği belirtilirken, Rusya tarafının da konuya sıcak baktığı ve kısa zamanda milli para kullanımı ile ilgili adım atılabileceği ifade ediliyor. İran Meclis Başkanı Ali Laricani de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “iki ülke arasında milli para kullanımı çağrısını” memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “İran, her zaman ticaretini yerli parayla yapma isteğinde olmuştur.” ifadesini kullanmıştı.Dolarizasyonu asgariye indirirTurkcell Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Aksu da TL'ye dönüş girişimlerinin özel sektörde uygulamaya geçmesiyle Türkiye ekonomisinin yapısal problemlerinden olan dolarizasyonun önemli ölçüde aşılacağını belirtti. Aksu, şöyle devam etti: “Bu doğrultuda yabancı para cinsinden yatırım harcamalarımızı, ürün ve hizmet alımlarımızı ve kira sözleşmelerimizi TL'ye çevirmeye başladık. Yurt dışı ekipman alımı işlemlerimizde de TL veya yerel para cinsi ile işlem için girişimlerimizi hızlandırıyoruz.

”Yakında devamı gelecek ICBC Turkey Yönetim Kurulu Üyesi Hilmi Güler, Çin'de Türkiye'ye çok güvenildiğini ve yatırımlar konusunda kesenin ağzının açıldığını, ülkenin en büyük bankası ICBC ile Türkiye gelinmesinin yanı sıra Türkiye için çok önemli milli kuruluşlara da kredi verilmeyi başlandığını söyledi. TCMB'nin Çin ile gerçekleştirdiği para takasının önemli olduğunu vurgulayan Güler, şunları kaydetti: “Bu gelişmelerin devamı gelecek. Katılım bankacılığı, emtia, faiz ve hisse senedi swap'ları (para takası) gibi uygulamalar yakında öne çıkabilir. Bütün mesele cari açığı makul ölçülere getirmek ve ticaret hacminin sağlıklı bir şekilde artırılması. Bu yüzden para birimleri arklılaştırılmasından doğan riskleri azaltmak çok önemli.”

İMALATA ARTI DESTEK
*2017'de özel sektör yatırımları daha da teşvik etmek ve artmasını sağlamak amacıyla imalat sanayine ve yatırım teşvik kapsamındaki projelere artı destek verilecek. Yatırımın teşvik edilmesinde ciddi bir seferberlik başlatılacak. 2017'de yapılan imalata yönelik yatırım harcamaları için yatırıma katkı oranı mevcudun üzerinde yüzde 15 daha artırılacak. * Kurumlar vergisi indirimi tam olarak uygulanacak. Teşvikin yüzde yüzünü diğer kazançlara uygulama imkanı getirilecek.


İNŞAATTA KDV İADESİ


*Yatırıma yönelik inşaat işlerinde KDV iade hakkı verilecek. KDV iadelerinde gecikme olmayacak. * İstihdamı korumak ve arttırmak için özel sektör işverenlerinden asgari ücret desteğinden yararlananların bu destekten yararlanmalarına esas prim ödeme gün sayısına karşı gelecek şekilde 1017 Ocak, Şubat ve Mart ay primleri 2017 Ekim, Kasım ve Aralık ayına ötelenecek.


600 BİN KİŞİYE EK İŞ


*İş başı Eğitim Programı, Mesleği Eğitim Kursları ve Girişimcilik Eğitim Programları daha da güçlendirilerek. 2017'de Mesleği Eğitim ve Girişimcilik Eğitimi olmak üzere özel sektörde 500 bin kişi iş kurun aktif işgücü programlarından yararlandırılacak. 500 bin kişiye ilave olarak 100 bin kişi de toplum yararına çalışma programına devam edecek. Bu ağırlıklı olarak doğu ve güneydoğu bölgelerinde uygulanacak.


ARTI İSTİHDAMA DESTEK


İstihdamın üzerine artı istihdam oluşturacak işverene ilk yıl yüzde 50, ikinci yıl yüzde 25 destek verilecek. BDDK, bankaların reel sektöre kullandırdığı kredilerin yeniden yapılandırılması için yetki verdiği karşılıklar kararnamesini kabul etti. Böylece BDDK tarafından bütün kredilerin yapılandırması imkanı getirildi.


İHRACATÇIYA EXİMBANK DESTEĞİ


2017'de bir önceki yıla göre ilave ihracat yapan şirketler ayrıca desteklenecek. Bu amaçla Eximbank'ın 3.7 milyar dolar olan sermayesi daha da artırılacak. *İhracatçıya yüzde 100 teminat verilecek. *Yurtdışı yükleniciler ve müteahhitlik hizmetlerine yönelik kullandırılan kredilerden faiz alınmayacak. *KOBİ'lere ilk 12 ay için geri ödemesiz olmak üzere 3 yıl vadeli 50 bin TL faizsiz kredi imkanı verecek. Ödemeler son 2 yıl 3'er aylık faizler halinde yapılacak. Bu tedbirlere ilave olarak 2017 kamuda tasarruf yılı olacak. Yeni bina, yeni araç alınmayacak. Gereksiz seyahatlerden kaçınılacak.

yenişafak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli