Sırrı Süreyya Önder ne kadar ceza alacak?

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder cezası belli oldu mu? 4 Kasım günü gözaltına alınıp, adli kontrol kararı ile serbest bırakıldığı soruşturma kapsamında ne kadar ceza alacağı büyük merak konusu oldu. Peki Sırrı Süreyya Önder ne kadar ceza alacak? İşte tüm detaylar

Sırrı Süreyya Önder ne kadar ceza alacak?
Sırrı Süreyya Önder ne kadar ceza alacak?

Sırrı Süreyya Önder 40 yıl hapis cezası mı alacak?

Halkların Demokratik Partisi milletvekili olan Sırrı Süreyya Önder ne kadar ceza alacak sorusu 08 Aralık itibariyle gündeme geldi. 

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında 4 Kasım günü gözaltına alınıp, adli kontrol kararı ile serbest bırakıldığı soruşturma kapsamında ’Terör örgütü üyeliği’, ’Terör örgütü propagandası yapmak’ ve ’Halkı kin ve düşmanlığa açıkça tahrik’ suçlarından 40 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER KİMDİR?

7 Temmuz 1962 senesinde dünyaya gelen Sırrı Süreyya Önder aslen Adıyamanlıdır. Türk sinemacı, yazar ve siyasetçi olan Sırrı Süreyya Önder TBMM 24. Dönem İstanbul, 25. Dönem ve 26. Dönem Ankara milletvekili.

1978 yılında Adıyaman Lisesi'nde lise iki öğrencisi iken Maraş Katliamı'nı protesto ettiği için tutuklanarak cezaevine giren Önder, tahliye olduktan sonra üniversite sınavında yaptığı ilk tercihi olan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni kazanarak Ankara'ya gitmiştir. 12 Eylül Darbesi yapıldığında Ankara'daydı. İlk tutuklama furyasında hapse girdi. Uzunca bir yargılama sürecinin ardından 12 yıl hapse mahkum edildi. Afişlerle aranmaya başladığı zaman Ankara'nın Altındağ ilçesinde bir gecekonduda saklanan Önder, geçmiş yıllarda beraber işkence gördüğü bir arkadaşının, saklandığı yeri ihbar etmesi ile yakalanmış ve 105 gün DAL adı verilen bir yerde tutulmuştur. 105 günlük tutukluluk ardından mahkumiyeti sona ermiştir. Açlık grevi gibi protestolar ve eylemler nedeniyle infazlarının yakılması sonucu çeşitli cezaevlerinde yedi yıl hapis yattı.

SİYASİ HAYATI

Senaristlik, yönetmenlik, sinema oyunculuğu, müzik yapımcılığı ve ulusal basında köşe yazarlığı yapmış olan Önder Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku (BDP'nin desteklediği bağımsızlar) saflarında katıldığı 2011 genel seçimlerinde, İstanbul 2. bölgeden milletvekili seçilmiştir. 2014 yılında yerel seçimlerinde HDP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olmuş ancak kazanamamıştır. HDP saflarında katıldığı Haziran 2015 genel seçimlerinde ve Kasım 2015 genel seçimlerinde ise Ankara 1. bölgeden milletvekili seçilmiştir.

Kaynak:haber7

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli